Relacja filmowa z przejazdu

11 czerwca 2012

Pojawiła się pierwsza relacja filmowa prezentująca (mniej więcej ;)) całość Wielkiego Przejazdu Rowerowego 2012.Mamy także kolejną porcję zdjęć, tym razem z blogu FotoRower, a na stronie ibikekrakow.com pojawił się pierwszy z serii tekstów podsumowujących Święto Cykliczne. Zapraszamy do lektury! 
Tak zaczynało się Święto Cykliczne

6 czerwca 2012

Mamy dla Was ciekawy film zrealizowany techniką poklatkową, pokazujący zbieranie się rowerzystów na pl. Szczepańskim i odjazd Wielkiego Przejazdu:


A z okazji Święta Cyklicznego obszerny artykuł o miejskiej transportowo-rowerowej rewolucji publikuje Tygodnik Powszechny. 
Zdjęcia z I Zlotu Gwieździstego 2012

5 czerwca 2012

W tym roku ruszył pierwszy zorganizowany w Krakowie Zlot Gwieździsty!

Przyjechaliśmy na Wielki Przejazd Rowerowy z Borku Fałęckiego i Ruczaju - było nas ponad trzydzieścioro! :)


Zobacz pamiątkowy album na FB - znajdź się na zdjęciach! :)


 
Kolejne relacje ze Święta

5 czerwca 2012

W Sieci powoli przybywa relacji ze Święta Cyklicznego - ciekawą relację filmową przygotował serwis Małopolskie.TV.

Są także nowe zdjęcia - obok naszej "oficjalnej" ;) galerii możecie obejrzeć zdjęcia od Rowerowej Skawiny, Nataszy Figiel i Artura Mędrali. Czekamy na więcej!

Organizatorzy pragną równocześnie podziękować za wsparcie imprezy radnemu Miasta Krakowa Sławomirowi Ptaszkiewiczowi.


Nastepne zdjęcia nadesłał Cyklista Miejski:
 • Wielki Przejazd
 • Finał - konkurs "rowerowa rodzinka"
 • VeloModa
 • Konkurs na najlepsze przebranie Wielkiego Przejazdu


 
Ankieta dla uczestników Święta

5 czerwca 2012

Jak zapewne pamiętacie (lub możecie wyczytać w programie ;)), podczas finału ŚC rozlosowaliśmy nagrody za wypełnienie ankiet. Otrzymali je:

 1. Marcin Tymczak
 2. Pola Trzebelecka
 3. Jacek Makarewicz

Ale to nie koniec! Przed Wami szansa na wygranie kolejnych nagród od woozek.pl i Bike Belle. Wystarczy, ze wypełnicie ankietę on-line. Wasze odpowiedzi pomogą dostosować kolejną edycję Święta Cyklicznego do Waszych oczekiwań, a wśród wszystkich podpisanych ankiet (imię, nazwisko i adres e-mail) rozlosujemy upominki.

Czekamy też oczywiście na Wasze uwagi i komentarze w Księdze Gości! 
Święto... i po Święcie

3 czerwca 2012

No i tak oto Święto Cykliczne 2012 już za nami. Trochę szkoda, ale wszystko musi się kiedyś skończyć... Pobiliśmy rekord - w Wielkim Przejeździe Rowerowym przejechało nas 1500 osób, choć spodziewaliśmy się, że będzie Was przynajmniej jeszcze o 500 więcej. Może za rok...?

Oto kilka pierwszych relacji prasowych i zdjęć:

Czekamy na wasze wrażenia, wpisy w Księdze Gości, zdjęcia i filmy! 
Askaniusz Petynka zaprasza

2 czerwca 2012

Askaniusz Petynka z Formacji Chatelet zaprasza Was na Święto Cykliczne!


Zaś ulice Krakowa opanowała dzisiaj Gazeta Cykliczna, którą nasi wolontariusze rozdawali krakowianom (zwłaszcza kierowcom stojącym w korkach :)). Zachęcamy do lektury ciekawych artykułów zawartych w tym wydawnictwie!

Pobierz Gazetę Cykliczną [23.8 MB]

 
Wyniki "Cyklofotografii"

2 czerwca 2012

Znamy już wyniki konkursu "Cyklofotografia"! Listę laureatów i nagrodzone zdjęcia możesz zobaczyć tutaj.

Wszystkie zdjęcia są świetne! Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród na finał Święta Cyklicznego! 
Święto Cykliczne tuż, tuż!

1 czerwca 2012

Już tylko nieco ponad dwa dni dzielą nas od Święta Cyklicznego! Przypominamy - spotykamy się w niedzielę 3 czerwca o godz. 12:00 na Placu Szczepańskim!

Dla tych z Was, którzy być może pierwszy raz pojadą w tak dużej kolumnie rowerzystów, przygotowaliśmy krótki poradnik, jak się zachowywać podczas przejazdu. Zapraszamy także do przeczytania ciekawych refleksji jednego z organizatorów Święta - Pawła Chlebickiego - na temat pracy przy tym niezwykłym wydarzeniu.

Jak się Wam podoba Święto Cykliczne i wszystko co z nim związane, jakie są Wasze wrażenia na temat tej imprezy? Podzielcie się z nami Waszymi opiniami! Wpiszcie swój komentarz do Księgi Gości na stronie "Kontakt".

Czytaj dalej »


 
Rowerem do pracy i szkoły

28 maja 2012

Rowerowe warsztaty już za nami, a już w czwartek zapraszamy na kolejną imprezę towarzyszącą Świętu Cyklicznemu!

Podczas debaty "Rowerem do pracy i szkoły" dowiecie się, jak jeździć na rowerze w eleganckim stroju, jak przewozić nim dzieci - np. do przedszkola - czy kilogramy materiałów niezbędnych do pracy. Porozmawiamy też o tym jak pracodawca lub szkoła powinna ułatwiać dojazd rowerem i jak promować codzienne dojazdy rowerowe do pracy lub szkoły.


Debata "Rowerem do pracy i szkoły", 31 maja 2012, godz. 18:00, Gazeta Cafe, ul. Bracka 14 
Sprawdź swoją znajomość przepisów!

24 maja 2012

Przed niedzielnymi warsztatami doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze proponujemy Wam test, który sprawdzi Waszą znajomość przepisów drogowych oraz zasad bezpiecznego poruszania się na rowerze w ruchu ulicznym. Sprawdź, czy umiesz jeździć bezpiecznie! 
Konferencja "Rower - współtwórca miasta"

23 maja 2012

Jak powstaje miasto? Co sprawia, że ludzie chcą w nim mieszkać i przebywać?
O tych i o wielu innych wyzwaniach współczesności będziemy dyskutować już 28 maja na konferencji naukowej Rower – współtwórca miasta.

Miasto to niezwykle skomplikowany organizm, który reaguje na najmniejsze nawet zmiany w swojej strukturze. Dominujący w XX w. (w Krakowie – aż do XXI w.) modernistyczny wzorzec miasta zaburzył jego tkankę społeczną. Samotność samochodowych podróży, zakupy w anonimowych hipermarketach, czy wypoczynek jak najdalej od miasta sprawiły, że ludzie zaczęli się od siebie oddalać, a miasto zatraciło charakter pewnej wspólnej przestrzeni. W Europie Zachodniej zdano sobie z tego sprawę już 40 lat temu i zaczęto na nowo odkrywać miasto z jego tętniącymi życiem ulicami, wielofunkcyjnymi dzielnicami i silną siecią więzów społecznych.

Jak jednak przywrócić mieszkańcom zdegradowane przez samochody ogromne przestrzenie? Jak sprawić, by miasto przestało się rozlewać w kilometry przedmieść, a zamiast tego stało się zwartym, efektywnym i dobrze zorganizowanym organizmem? Okazuje się, że jednym z najlepszych narzędzi do naprawiania miasta jest rower. Dzięki rowerom ulice stają się cichsze, dzieci z powrotem mogą bawić się na ulicy, a lokalny biznes rozkwita. Rower to także doskonałe narzędzie budowania relacji społecznych – każda podróż to spotkanie z mijanymi ludźmi, wśród których zawsze znajdzie się ktoś znajomy.

Doprawdy trudno zliczyć korzyści, jakie rower przynosi miastu, dlatego właśnie zaprosiliśmy na konferencję specjalistów z wielu różnych dziedzin – socjologii, psychologii, geografii czy inżynierii transportu. Bo rower to nie tylko doskonały środek transportu, to przede wszystkim twórca współczesnego miasta!

 
Konferencja "Rower – współtwórca miasta". 28 maja 2012, 10:30-18:00, Auditorium Maximum UJ. Zapraszamy wszystkich rowerzystów oraz osoby zainteresowane rozwojem Krakowa!

Zobacz program konferencji

Organizatorem jest KOŁO NAUKOWE MERITUM. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym RKN i FUNDACJI BRATNIAK. 
Jak jeździć rowerem po mieście?

21 maja 2012

Nie czujesz się pewnie jadąc rowerem po ulicy? Pomożemy Ci nabrać wprawy i pewności siebie. Już w najbliższą niedzielę, 27 maja, zapraszamy na warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze. Więcej informacji tutaj. 
Głosuj na zdjęcia "Cyklofotografii"!

21 maja 2012

13 maja zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Cyklofotografia 2012. Jury obraduje teraz nad wyłonieniem najlepszej fotografii, której autor otrzyma rower miejski.

W międzyczasie uruchomiliśmy możliwość głosowania na zdjęcia, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. Na naszym profilu facebook, znajdziecie galerię prac konkursowych. Jak głosować? Wystarczy polubić i pochwalić się znajomym, jeśli któraś fotografia Wam się spodoba. Najpopularniejsze zdjęcie (z największą liczbą "lajków") zdobędzie nagrodę publiczności. Będzie to nagroda niespodzianka :) Głosy zliczamy do końca maja.

 
Skład Jury:

 • Bartolomeo Koczenasz
  Ten radosny człowiek to działacz na rzecz uśmiechu w Polsce. Jest kreatywnym fotografem, twórcą podróżniczego projektu Smiley Planet i organizatorem wielu społeczno-artystycznych wydarzeń propagujących uśmiech. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i wystawiane w Polsce i za granicą. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie studiuje, tworzy i prowadzi zajęcia z Jogi Śmiechu.
  Portfolio: www.bartsmiles.com
 • Mieszko Stanisławski
  Fotoreporter, dokumentalista, podróżnik. Współpracował z głównymi tygodnikami i dziennikami w kraju, publikował w National Geographic Traveler, Courier International i wielu innych. Ma na swoim koncie kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych. Prowadzi warsztaty fotograficzne.
  www.mieszkostanislawski.art.pl
 • Stan Barański
  Mieszka w Krakowie i Warszawie. Prowadzi blogi stanbaranski.info, bikepolove.blogspot.com
 • Jan Mikołaj Michalski
  www.janmichalski.com
 • Marcin Wójcik
  ibikekrakow.com

Jurorom pomagają autorzy bloga wolnyrower.blogspot.com.

Regulamin konkursu.

 
Cichy Benek schwytany!

21 maja 2012

Wczorajsza akcja Szajki Dobrych Ludzi Rozpracowującej Szajkę Złodziei Rowerów zakończyła się pełnym powodzeniem! Kilkadziesiąt dzielnych drużyn rywalizujących na trasie naszej rowerowej gry miejskiej dopadło i schwytało Cichego Benka - szefa SZR.

Pierwszą porcję zdjęć z tej emocjonującej akcji możecie obejrzeć tutaj, a tutaj obszerna relacja z gry spisana przez Olę - jej autorkę ;)


Obejrzyj też relację filmową z gry:

 
Zostań współtwórcą Święta Cyklicznego!

19 maja 2012

Do Finału Święta Cyklicznego pozostało już tylko dwa tygodnie! Będzie to okres bardzo gorący dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie tego społecznego festiwalu. Jak co roku będziemy potrzebować pomocy przy akcji plakatowania miasta. I Ty możesz do nas dołączyć! Od tego ile nas będzie zależy końcowy sukces Wielkiego Przejazdu Rowerowego i całego Święta Cyklicznego!
 
Chcesz pomóc? pisz na adres: swieto.cykliczne@gmail.com
 
Ulotki Święta Cyklicznego, a także Masy Krytycznej możecie odbierać w kawiarni Format, przy ul. Loretańskiej 8. 
Zapraszamy na Rowerową Grę Miejską

5 maja 2012

Masz dość kradzieży rowerów w Krakowie? Padłeś kiedyś ofiarą rowerowego złodzieja, albo znasz kogoś kto został w ten sposób pozbawiony swojego środka transportu? A może po prostu chcesz, by w naszym mieście zapanował spokój i ład - chociaż w tym jednym temacie... Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś "tak" to wiedz, że teraz możesz coś z tym zrobić!

Zapraszamy na Rowerową Grę Miejską "Szajka Dobrych Ludzi Rozpracowuje Szajkę Złodziei Rowerów", 20 maja, godz. 13:00

Okazało się, że krakowskie kradzieże nie są czynami pojedynczych osób, lecz są one zakrojoną na szeroką skalę akcją Szajki Złodziei Rowerów (SZR). Niestety, Odpowiednie Organy, mimo swojej rzekomej władzy, nie są w stanie unieszkodliwić tej bandy opryszków - tak szeroko rozprzestrzenione są jej witki. Pragniemy zorganizować grupę, roboczo nazwaną Szajką Dobrych Ludzi Rozbrajającą Szajkę Złodziei Rowerów (SDLRSZR). Od naszego tajnego informatora, pracującego dla Odpowiednich Organów wiemy, jak dostać się do SZR i jej bossa, Cichego Benka. Jedyne, czego potrzebujemy to członków grupy! Pomóż nam dorwać Cichego Benka i jego SZR.

Cała akcja zaplanowana jest na niedzielę 20 maja, w godzinach południowych (13-17). Należy się spodziewać wielu emocji, wprost wyjętych z filmu kryminalnego. Takich atrakcji nie przeżyjesz nigdzie indziej!

Jednak NIE NALEŻY spodziewać się rozlewu krwi - członkowie SZR jak ognia boją się wszelkich czerwonych płynów. W gruncie rzeczy nie używają nawet broni. I brzydzą się przemocą. Dlaczego my się ich tak boimy...

Chcemy, by SDLRSZR działała w zespołach, najlepiej 2-3 osobowych, przemieszczających się na rowerach, gotowych na pełne poświęceń poszukiwanie kryjówki Cichego Benka.

Oprócz korzyści, jaką jest spokój krakowskich rowerzystów, dla zespołów, które rozbroją SZR przewidzieliśmy nagrody (rowerowo - książkowo - kulturalno - kulinarne).

Czy jesteś gotowy na duże emocje wprost z filmu kryminalnego (ale dozwolonego od lat 12)?
Czy jesteś gotowy na spotkanie oko w oko z szefem krakowskiej SZR?

Jeśli tak - zapraszamy Cię na grę miejską!
 
Termin: 20 maja,
Start: godzina 13,
Miejsce startu: utajnione
Zakończenie gry i rozdanie nagród: godzina 17,
Koszt: 0,00 zł
Zgłoszenia 2-3 osobowych zespołów na rowerach prosimy wysyłać na adres Rowerowa.Gra.Krk@gmail.com. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 17 maja o 23.59 :)
PS. Chcesz być lepiej niż inni przygotowany do gry? Polub stronę Mamy DOŚĆ kradzieży rowerów w Krakowie oraz Święto Cykliczne Kraków na Facebooku, tam wszystko może być wskazówką pomocną na trasie. Może, ale nie musi. Nigdy nie wiesz...
PS2 Nie masz roweru, a chcesz wziąć udział w Grze? Odezwij się do nas, mamy niezłe kontakty!